Dialóg občanov v Košiciach (5.10.2013)

Táto akcia sa bude konať v októbri 2013 v Košiciach.  Zapojte sa do diskusie s eurokomisárom pre medziinštituciálne vzťahy a administratívá Marošom Šefčovičom.

K účasti na tejto diskusii sa môžete prihlásiť a zúčastniť sa na nej osobne alebo online prostredníctvom webovej stránky, kde je možné sledovať live stream a pridávať komety.

Prípadne je možné prispievať svojimi priomienkami na Twitteri pomocou hashtag #EUdeb8. Taktiež môžte prispievať do debaty pomocou Facebooku.

Tento dialóg je jedným z mnoha dialógov organizovaných komisiou v mestách každej krajiny EÚ, čo dáva obyčajným ľuďom možnosť rozprávať priamo s politikmi EÚ o ich právach, o Európe, v ktorej chcú žiť a ich očakávaní od Európskej únie.

Spýtali sme sa nášho eurokomisára pána Maroša Šefčoviča, prečo by sa mali mladí ľudia zúčastniť tohto dialógu občanov v Košiciach?

Európska únia svojím členským krajinám poskytuje mnoho výhod. Najmä mladí Európania môžu profitovať z možností cestovať či študovať bez obmedzení a hraničných kontrol v ktorejkoľvek európskej krajine, či absolvovať zaujímavé stážové pobyty v európskych inštitúciách. Za posledné mesiace EÚ prešla zásadnou zmenou. Dobudovanie hospodárskej a menovej únie či vznik bankovej únie – to všetko sú otázky, ktoré teraz rezonujú na európskej pôde. Práve mladí ľudia na Slovensku, ktorých môžeme po prvýkrát v histórii označiť za ‘EU natives’, by mali byť aktívne zapojení do takýchto diskusií. Som preto veľmi rád, že 5. októbra budem mať možnosť o všetkých týchto otázkach diskutovať aj s Vami, mladými Európanmi zo Slovenska, počas občianskeho dialógu v Košiciach. Teším sa na konštruktívnu debatu a zaujímavé otázky z Vašej strany.

O čom sú tieto dialógy?

Sledujú výzvu prezidenta Európskej komisie José Manuel Barossa na celoeurópsku debatu o návrhoch na prehĺbenie hospodárskej a menovej únie, a taktiež vytvoriť legitímnu politickú úniu.

“Po celej Európe musí existovať debata.  Debata skutočne európskeho rozmeru, ” povedal.  “Nemôžeme sa ďalej snažiť vyriešiť Európsky problém len na základe národných riešení.  Táto debata sa bude konať v našich spoločnostiach a medzi našimi občanmi. “

Tieto debaty su súčasťou Európskeho roku občanov 2013: celý rok venovaný Vašim právam ako Európskym občanom.

Viac informácii nájdete TU.

Miroslav Hajnoš


Zdroj: EK a Kabinet p. Šefčoviča

Comments

comments