Európsky dialóg na PRESS seminári v Prešove

Členovia Európskeho dialógu perspektívneho postoja Elena Krušková, Miroslav Hajnoš a Anna Ragančíková sa zúčastnili na PRESS seminári pre novinárov v Prešove 17. mája, kde medzi hosťami boli aj dvaja slovenskí europoslanci Miroslav Mikolášik a Monika Smolková.

Hlavnou témou bola otázka rozpočtu a eurofondov. Poslanci európskeho parlamentu (EP) sa bližšie venovali otázke, čo dostanú slovenské regióny z eurofondov v najbližších siedmich rokoch, ako Slovensko využíva prostriedky z eurofondov a prečo Európsky parlament kladie podmienky pre prijatie rozpočtu EÚ. K obom témam sa zaujímavo a pútavým spôsobom či prezentáciou vyjadrili obaja poslanci EP.

Aktuálnou témou sú aj voľby do EP ktoré budú pravdepodobne prebiehať v máji 2014. Róbert Hajšel – riaditeľ Informačnej kancelárie EP (IKEP) na Slovensku sa bližšie vyjadril k priebehu volieb, k príprave EP na túto udalosť aj k aktivitám Informačnej kancelárie EP na Slovensku, ktoré budú vykonávať pred aj v priebehu volieb.

,,S tvrdením, že pre mnohých občanov je EÚ vzdialená tematika, súhlasím a práve preto by mali práve massmédiá spoločné pripraviť koncept ako najbližšie osloviť našich občanov,“ dodal predseda Európskeho dialógu – Miroslav Hajnoš.

Zuzana Tučeková – novinárka EurActiv.sk a Soňa Miháliková Mellak – Press Attaché Informačnej kancelárie EP na Slovensku nám viac priblížili problematiku Ako informovať o európskej politike z regiónov. Na základe prezentácii sme mali možnosť vidieť ako to vyzerá v Press Centre počas summitov, na ktorých sa zúčastňujú slovenskí novinári, napríklad aj Zuzana Tučeková.

Po prezentáciách a seminári bol priestor na otvorenú diskusiu v ktorej sme sa venovali prevažne rozpočtu a procesu získania eurofondov či grantov z EÚ. Celé podujatie prebiehalo v komornej a veľmi príjemnej atmosfére a vzbudilo v nás opätovné presvedčenie, že informovať ľudí, a najmä mladých, o možnostiach ktoré EÚ ponúka, je veľmi dôležité. Preto sa Európsky dialóg perspektívneho postoja bude naďalej venovať európskym témam, ktoré nájdete aj na stránke: www.europskydialog.eu.

PRESS seminári v Prešove

Elena Krušková, Miroslav Hajnoš and Anna Ragančíková s europoslancom Miroslavom Mikolášikom.

Miroslav Hajnoš s poslankyňou Európskeho Parlamentu Monikou Smolkovou.

Anna Ragančíková

Comments

comments