Ukrajinská kríza – Zabijak euroskepticizmu vo východnej Európe?

Euromajdan uviedol do pohybu sled udalostí, ktorých obrovský dopad na svet vtedy nikto nepredvídal. Ukrajina je v rozvrate, Krymský polostrov sa pripojil k Ruskej federácií, EÚ a USA zahájili odvetný útok v podobe ekonomických sankcií a niektorí experti a politici hovoria o comebacku studenej vojny. Táto kríza má pre Európsku úniu veľmi zlé načasovanie. Stále sa pomaly dostávame z následkov ekonomickej krízy, euroskepticizmus je na vzostupe a voľby do európskeho  parlamentu sa blížia. Všetky tieto faktory významne ohrozujú budúcnosť európskeho projektu.

A predsa, kríza na Ukrajine môže byť pre Európsku úniu prínosná. Strach z ruského expanzionizmu, prípadnej budúcej agresie a spomienky na sovietsku éru zvýšili podporu pre EÚ vo východnej Európe.

Kedže väčšina východoeurópskych krajín zažila ruskú nadvládu po niekoľko dekád, prevláda medzi nimi všeobecné znepokojenie nad nedávnymi udalosťami na Ukrajine. Obzvlášt Poľsko a pobaltské štáty, ktoré majú pravdepodobne najhoršiu skúsenosť, vyzývajú na  okamžité obnovenie bojaschopnosti NATO a žiadajú prísne potrestanie zo strany EÚ.

Prieskumy ukazujú, že ukrajinská kríza zvýšila podporu Európskej únie, hlavne kvôli zabezpečeniu vlastnej ochrany a bezpečia. Východoeurópsky euroskepticizmus je vo všeobecnosti oveľa miernejší ako jeho západny náprotivok a v slede nedávnych udalostí boli euroskeptické hlasy zahnané do úzadia ešte viac.

Najvýraznejší politický prevrat týkajúci sa volieb do Európskeho parlamentu sa udial v Poľsku. Takmer isté víťazstvo Jaroslawa Kaczynskeho, kontroverzného a euroskeptického lídra strany Právo a spravodlivosť (PiS), je otázne. Očakávalo sa, že nosnou témou volieb budú predovšetkým  domáce a ekonomické záležitosti, v ktorých súčasný premiér Donald Tusk a jeho Občianska platforma strácajú pôdu pod nohami. Avšak, udalosti na Ukrajine dostali Občiansku platformu späť do čela. Strana vyzdvihuje predovšetkým jej členstvo v Európskej ľudovej strane (EPP), čo im narozdiel od PiS, ktorý patrí k Európskym konzervatívcom a reformistom (ECR), dáva reálnu moc ovplyvňovať dianie v Európe. Vzrastajúca podpora Občianskej platformy je aj dielo ďalšieho jej člena, súčasného ministra zahraničných vecí, Radeka Sikorskeho, ktorý je na európskej scéne veľmi viditeľný už od prvopočiatku krízy, hlavne kvôli jeho ostrej kritike Ruska. Sikorski je zároveň aj horúcim kandidátom na post Vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politku.

Pobaltské štáty, bývalé sovietske republiky, taktiež zdieľajú obavy z ruských akcií. Kolujú obavy, že v prípade nezvládnutia krízy na Ukrajine, je práve Pobaltie ďalšie na rade v Putinovom sovietskom znovuzväzovaní. Vláda v Litve už oznámila zvýšenie výdavkov na obranu na úroveň 2% HDP, stíhačky a vojaci NATO sa už nachádzajú v krajine a opäť bola otvorená téma povinnej brannej služby. Podľa riaditeľa litovskej vyskúmnej spoločnosti SDKS, sú Litovčania radi, že sú súčasťou EÚ a NATO, pretože im to poskytuje ochranu pred Ruskom. Avšak,  veľká ruská menšina, ktorá tvorí 1/3 litovskej populácie nikdy nepodporovala väzby s EÚ a radšej preferovala rozvíjanie vzťahov s Ruskom. Prieskumy dokonca ukázali, že veľká časť podporuje anexiu Krymu. Avšak, predpokladá sa, že hlasy tejto menšiny sa opäť roztrieštia medzi 4 etnické strany, takže vo všeobecnosti miera podpory EÚ zostane na rovnakej úrovni.

Ukrajinská kríza nemala významý dopad na volebnú kampaň na Slovensku a v Česku. Témou budú predovšetkým ekonomické záležitosti a boj s nezamestnanosťou. Ľudia na Slovensku sa necítia priamo zasiahnutí udalosťami na Ukrajine ani sa necítia ohrození ruskými záujmami. Aj napriek tomu, že krajina môže ekonomicky a politicky utrpieť, jednak kvôli sankciám EÚ voči Rusku, čo by poškodilo slovenský export a jednak kvôli reverznému toku, ktorým by Slovensko mohlo dopravovať plyn na Ukrajinu „poza ruský chrbát“, ľudia dôraznejšie nevyjadrujú svoj nesúhlas s krokmi vlády. Situáciu ohľadne slovenského euroskepticizmu dobre vystihol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, Miroslav Lajčák: „Euroskepticizmus na Slovensku je len póza, ktorá nemá a ani nemôže mať racionálny základ, keďže sme prijímateľmi pomoci a profitujeme z členstva. Skepticizmus vyplýva z krízy, keďže je menej zdrojov na prerozdeľovanie.”

Vo všeobecnosti možno toto vyjadrenie aplikovať na väčšinu východoeurópskych štátov, pretože ich členstvo má stále oveľa viac pozitív ako negatív. Na margo euroskeptických výhrad k najväčšej nedokonalosti EÚ – strácaniu štátnej suverenity, odpovedá výrok publicistu Timothyho Asha z New York Times: „Svet 21. storočia bude svetom obrov.  Vo svete obrov je lepšie byť obrom.“

Z toho vyplýva, že ak by východoeurópske krajiny neboli súčasťou európskeho obra, veľmi rýchlo by sa mohli stať súčasťou Putinovho sovietskeho (znovu)zväzu.

Autor: Tomáš Kvasňovský- JEF Slovakia

Comments

comments